Novorozenec

4. srpna 2011 v 13:38 | ***Moňásek*** |  Cvičení s dětmi

1. týden

První týden z velké části strávíme s miminkem v porodnici. Miminko převážně spí, budí se jen na přebalení a na kojení. Můžeme tedy využít chvilky, než usne a začít si s ním hrát.
  • Houpání v náručí

Nejde o nic zvláštního, ale už je zde první kontakt a impulz. Uchopíme miminko do náruče tak, aby leželo zády dolů, hlavou na pravém předloktí. Je to obvyklý způsob uchopování miminka do náruče. Miminko houpáme a zpíváme mu (či říkáme) nejznámější ukolébavku.
"Halí, belí, koně v zelí
a hříbátka v petrželí
a kravěnky jak panenky
šly se koupat do voděnky.
Halí, belí, kočka v koši
pes ji straší.
Kočička se polekala,
ven okénkem utíkala."
Obrazek Potom položíme děťátko na stůl, vezmeme jej znovu, ale tak, aby jeho hlavička ležela na našem levém předloktí. Opět miminko pohoupáme s říkankou. Pokládání a uchopování do náruče s hlavičkou vpravo a vlevo je vydatným tělocvikem.


2. týden

Tak, už jsme s miminkem pár dní spolu doma. Společný život nám všem začíná. Nadále se budeme zotavovat z porodu. Péče o novorozeňátko nám vezme většinu energie. Přesto je důležité, abychom si našli chvilku času na odpočinek, hlavně my, maminky. V současnosti miminko vyžaduje hlavně spánek, krmení, konejšení a mazlení.
  • Kolíbání na bříškuObrazek
Když je miminko vzhůru, pokládejme ho často na bříško (pochopitelně v naší přítomnosti), aby se učilo zvedat hlavičku. Pokud ho budeme nosit a poponášet po místnosti, zkusme jej nejen nosit v klubíčku, ale i v lehu na bříšku. Uchopme miminko do náruče tak, aby leželo bříškem dolů, hlavou na pravém předloktí. Po určité chvíli ho uchopme tak, aby jeho hlavička ležela na levém předloktí. Prostě strany střídejme. Čím lépe děťátko udržuje hlavu, tím více má jeho hlava přesahovat přes vaše předloktí. Podporujeme tím rozvoj svalů krční páteře a naše miminko může lépe objevovat svět okolo sebe.
Miminko, které se narodilo předčasně, ještě nezatěžujme pokládáním na bříško, spíše opakujte houpání a kolíbání z prvního týdne. Až nastane týden, kdy se mělo předpokládaně narodit, pokračujme postupně ve společném hraní.
  • Otevírání ručiček
V prvním měsíci života miminko leží obvykle s pokrčenými pažemi a ručky má sevřené v pěst. Toto držení paží a ruček je způsobeno tím, že napětí svalů - ohýbačů je silnější než napětí svalů - natahovačů. Úkolem rozvoje pohybů ruček v prvních měsících je uvolnit sevření zaťatého v pěst, vyvolat pohyby celých paží a vyvolávat úchopový reflex. Takže dalším hraním budeme napomáhat otevírání zaťatých ručiček.
Děťátko položíme na přebalovací podložku či stůl, nakloníme se nad něj a vezmeme jeho ručičky do svých dlaní. Jemně se dotýkáme a hladíme zaťaté ručičky na hřbetní straně a přitom říkáme říkanku:

"Ruce, ruce, ručičky,
máte pěkné prstíčky.
Máte pěkné dlaně,
zaťukáme na ně."

Ve chvíli, kdy říkáme "zaťukáme na ně", poklepeme palci do dlaní miminka. Časem bude miminko při hlazení po hřbetě ruky dlaně samo rozevírat, při poťukání do dlaní zase ručky sevře. Uvolnění zaťatých ruček je důležité proto, protože jen za otevřenou ručku můžete dítě uchopovat. Hlazením a jemnou masáží dosáhnete toho, že se ručky otevřou značně dříve, než když čekáte pasivně, až se uvolnění dostaví samo. Uvolnění napětí svalů ohýbačů se projeví jak otevřením dlaně, tak i natažením skrčených paží.
  • Povídání si
Novorozenec si ještě neumí hrát, ale rád poznává svět, když je vzhůru. Využijme proto kažkou chvilku. Povídejme si s ním, vždyť hlas maminky i tatínka již zná z doby, kdy bylo v bříšku, a jsou pro něj velice uklidňující. Nevadí, že vám ještě nerozumí, potřebuje vás slyšet. Například při oblékání či svlékání miminka s ním mluvme a říkejme mu, co právě děláme: " Tak Aničko, nejdříve vyslečeme dupačky. Podívej, je na nich ptáček a ten dělá pí - pí- pí. A teď vyslečeme bodyčko. Nejprve ho rozepneme, vytáhneme jednu ručičku, druhou a teď přetáhneme bodyčko přes hlavičku bu - bu -bu..." Obdobně pokračujme při výměně plenky, mazání krému na zadeček, oblékání, koupání a později i při jídle či jiných běžných denních aktivitách. Miminko nejen slyší náš hlas, ale také se při různých činnostech uklidňuje a klidněji spolupracuje při přebalování, ... Podvědomě se připravuje na přicházející činnost a situaci.


3. týden

Postupně si my i miminko zvykáme na určitý denní rytmus, i když někdy to není vůbec jednoduché. Začínáme předvídat, co miminko právě vyžaduje, ale jeho požadavky nám možná mohou připadat nekonečné a opakující. Zkusme zpestřit náš společný den dalšími hrami.
  • Houpání předmětu před očima dítěte
Miminko už se upřeně dívá na barevně výrazné hračky, ale zatím po nich nenatahuje ruce. Ukazujme mu pestré předměty do vzdálenosti přibližně 20 cm a tam, kam miminko upírá zrak, tedy do středu jeho zorného pole, postupně i mimo pole, aby oči otočilo k ukazovanému předmětu. Předmětem na místě mírně pohybujeme a oslovujme miminko. Později hračkou můžeme zcela mírně pohybovat z místa na místo a postupně oddalovat od očí dítěte. Jelikož miminko v prvních týdnech vidí pouze na vzdálenost 20 cm, držme ho při mazlení, povídání nebo zpívání blízko našeho obličeje. Jsme totiž pro něj ten nejzajímavější objekt na pozorování.
  • Kopání nožkami
Během přebalování nechávejme pokud možno miminko rozbalené, aby mohlo volně kopat a pohybovat nožkami. Natahování a skrčování nožek dosáhneme případně tím, že se svými palci dotkneme chodidel nožek u prstů. Zatlačíme-li mírně, miminko začne střídavě jednu nožku skrčovat a druhou natahovat. Při tom říkejme říkanku:
"Kovej, kovej kovaříčku,
okovej mou nožičku,
okovej ji hezky,
dám ti čtyři český,
okovej mě obě,
zaplatím já tobě."
  • Roztahování a ohýbání prstů u nohyObrazek
Pohladíme-li ukazovákem chodidlo u paty, miminko roztáhne prstíky podněcované nohy. Když se dotkneme chodidla u prstů, miminko silně prsty skrčí. Během cvičení povídáme říkanku:
"Bumtarata na vrata, (uchopíme nožičku a prstem zaťukáme na chodidlo)
máme čtyři koťata.
Obrazek
První mňouká, (pošimráme chodidlo u paty)
druhé přede, (pošimráme chodidlo u prstíků)
třetí hajat nedovede (pošimráme chodidlo u paty)
a to čtvrté prská, (pošimráme chodidlo u prstíků)
ocáskem si mrská." (zataháme za palečky)
Opakujeme na druhé nožce.


4. týden

Miminko už většinou jí a spí v pravidelnějších intervalech, než po narození. Je častěji a déle vzhůru. Začíná se projevovat osobnost děťátka. Může být povídavé, netrpělivé, dá o sobě hned vědět, nebo je tiché a vůči vám tolerantní. Občas ani nevíme, že umí pořádně zakřičet. Může dlouhé minuty pozorovat své pohybující se ručičky.

  • Otáčení hlavy za hračkouObrazek
Jakmile začne miminko sledovat předmět z různé vzdálenosti (viz. 3. týden), začneme předmětem mírně pohupovat více doprava a doleva mimo zorné pole. Miminko otáčí oči pomalu za předmětem. Pohyb musí být jen tak rychlý, aby jej děťátko stačilo sledovat očima. Jakmile se pohyb očí zastaví, pohybujme předmětem na druhou stranu. Jakmile se dovednost sledovat předmět zrakem zlepšuje, postupně zvětšujeme dráhu pohybu i jeho rychlost. Postupem času začne miminko natáčet za předmětem i hlavičku.

Natáčení trupu v lehu na zádech úchopem za ruce Obrazek

Miminko leží na zádech nožkami k nám. Uchopíme jeho ručky ukazováky a palci a táhneme zvolna pravou ručku doleva, až se trup otočí asi o 45 stupňů doleva a hlavička se sama otočí o 90 stupňů doleva. Pak táhneme zvolna za levou ručku doprava, natočíme trup a hlava se sama otočí o 90 stupňů doprava. Přitom říkáme říkanku:

"Takový, takový (natáčíme trup miminka doleva)
je závin makový. (natáčíme trup miminka doprava)
Mňamy, mňamy , mňamy, (natáčíme trup miminka doleva)
jen od moji mámy. (natáčíme trup miminka doprava)
Uválíme, (pohladíme bříško miminka dlaní kolem pupíku)
naplníme, (nosem strkáme do bříška)
upečeme, (pofoukáme bříško)
potom sníme." (zlehka "okusujeme" bříško)

  • Pokusy o zvedání hlavičky
Sedneme si do křesla a co nejvíce zakloníme trup, takže spíše ležíme než sedí. Stejnou polohu můžeme zaujmout na válendě, dáme-li si pod záda několik polštářů. Pak položíme miminko bříškem na svou hrud' a břicho, aby se jeho nožky vzpíraly o náš klín. Paže miminka jsou skrčené, pěstičky pod ramínky, lokty u boku. Miminko brzy začne nadzvedávat hlavičku a nožkama se bude odrážet, jako by chtělo lézt. Leží-li hlavička nehybně otočena stranou, otočíme ji obli­čejem dolů, miminko pak hlavu nadzvedne (většinou ji chvilku podrží zvednutou a pak ji opět otočí a položí). Miminko je aktivnější, leží-li na vašem teplém obnaženém těle
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama