2. měsíc

5. srpna 2011 v 8:00 | ***Moňásek*** |  Cvičení s dětmi

9. týden

 • Otáčení hlavy
Miminko položíme na bříško, ukážeme mu opět hračku ze vzdálenosti 60 - 100cm. Když miminko hračku zaregistruje, budeme s ní pohybovat tentokrát pomalu nahoru a dolů. Zpočátku bude děťátko hračku sledovat očima, ale postupně bude zapojovat i hlavičku.
 • Vysutá hrazdičkaObrazek
Asi 15cm nad hrudníček miminka zavěsíme na hrazdičku asi 1cm tlustou tyčku, která bude v úrovni paží. Konce tyčky omotejte vatou a látkou nebo navlečte nějakou ochranu, např. balónek. Miminko při spontálním pohybu ručiček se "musí náhodně" dotknout hrazdičky a často ji také uchopí a drží. Brzy s ní začne různě cloumat. Pokud nad hrazdičku mezi provázky asi tak 40cm nad miminko uvážeme různé barevné předměty (vršky, chrastítka, hračky,...), miminko bude hrazdičkou cloumat mnohem živěji. Bude se mu líbit jak se jeho přičiněním věci pohybují a vydávají zvuk.
 • Úklony ve stoji
ObrazekV 7. týdnu jsme se seznámili s úklony v sedu, nyní je miminku ztížíme tím, že je budeme provádět ve stoji. Miminko dáme do vzpřímené polohy, stoj jen naznačujeme a většinu váhy jeho tělíčka držíme svýma rukama. nakláníme pak celé tělíčko napravo a nalevo, a to tak hluboko, aby miminko ještě udrželo hlavičku. Opět říkáme stejnou básničku: "Tik, tak, hodiny,..."
 • Hrátky s miminkem Obrazek
"Máme doma berana
a ten ducá rohama,
berany, berany,berany, (přibližujeme se s úsměvem čelem proti čelíčku miminka)
berany, berany, duc."
(opět se přiblížíme k čelíčku a na slovo "duc" lehce ťukneme čelo o čelo. Miminko to nesmí bolet, musí mít z toho zábavu.)

10. týden

 • Předklony a záklony v sedu
V 7. týdnu jsme dělali úklony v sedu, v 9. týdnu jsme je ztížili na úklony ve stoji. Dnes hraní pozměníme a zkusíme předklánět a zaklánět v sedu. Vytvoříme opět ze svých rukou široký pás, ale položíme levou dlaň na prsa miminka. Oba palce se kříží pod pravým podpažím, špičky prstů se setkávají pod levým podpažím miminka. Takto uchopené miminko symbolicky posadíme na stůl a nakloníme více dopředu a méně dozadu. Udržet hlavičku v předklonu je pro miminko snažší než v záklonu, a proto kloníme miminko tak hluboko, aby ještě udrželo hlavičku. A to vše pro zpestření doplníme říkankou:Obrazek
Cinkyliky, cinkylinky,
zvoní kvítek konvalinky,
cinkylinky, cinkylinky,
spadly kapky do putýnky.

 • Nastavení předmětu do dráhy
Obrazek
Miminko už má častěji otevřené ručičky nebo se alespoň snaží při doteku s předmětem ručku rozevřít. A tak je lepší, abychom už hračky nevkládali do dlaně miminka, ale nastavovali je tak, aby pohybující ručka sama od sebe náhodně narazila na hračku a po doteku se snažila ji uchopit.


 • Přednožování
ObrazekObrazekV sedu na židli si položíme miminko zádičkami na nohy a hlavičkou na naše břicho a uchopíme dlaněmi jeho zadeček. Pohybujeme dlaněmi tak , že zvedáme a spouštíme pánev miminka, a tím miminko zvedá a spoští nožky. Musíme cítit, že miminko se cviku zúčastňuje, že aktivně pomáhá a přitahuje nožky k bříšku, a tak si posiluje břišní svaly.

11. týden

 • Aktivní úchop a pasivní pohyby
Obrazek
Podáme miminku ukazováčky, a když je uchopí, pohybujeme pažemi miminka různým způsobem do vzpažení, předpažení, upažení, připažení, ... Miminko by se mělo při těchto pohybech držet samo.Obrazek
 • Otáčení hlavy za zvukem
Zatřepeme chrastítkem nebo jinou ozvučenou hračkou a přitom držíme hračku tak, aby byla na okraji zorného pole miminka. Miminko brzy otočí oči nebo i hlavu a podívá se na předmět. Časem můžeme hračku umístit mimo zorné pole, ale hračka musí zůstat na místě, kde se ozval zvuk.
 • Zvedání nad naši hlavu
Miminko ležící na podložce uchopíme v podpaží. Naše prsty a dlaně obou rukou musí vytvořit široký pás kolem hrudi miminka v lehkém sevření, aby tlak na hrud' byl minimální a umožňoval miminku volné dýchání. Prsty běží mírně sevřené k zádům miminka a palce míří rovnoběžně vedle sebe k jeho bradě. Miminko takto uchopíme a zvedneme do výšky do vodorovné polohy hlavou k nám. Miminko se prohne v zádech a zvedne hlavičku tím výše, čím je starší a čím častěji s ním hrátku provádíme. Ve vzduchu s miminkem opíšeme pomyslnou osmičku za doprovodu říkanky:Obrazek
"Letí, letí motýlek,
má pár bílých křidýlek."

Miminko opět položíme na podložku.
 • Hrátky s miminkem
"Tu je louka, (pohladíme čelo miminka)
tu je les, (něžně prohrábneme vlásky miminka)
tu je kočka, (lehce zataháme miminko za pravé ouško)
tu je pes, (lehce zataháme za levé ouško)
tady kocour oknem vlez." (vyplázneme na miminko jazyk, časem nás bude miminko napodobovat.)

12. týden

 • Zvedání hlavy v lehu na míčiObrazek
Uchopíme miminko v podpaží zády k nám a položíme je hrudníčkem (nikoli bříškem) na lehký nafukovací balón (průměr 20 - 25 cm) tak, aby se nožkama vzpíralo o podložku. Miminko na míči zvedá vysoko hlavičku a rozhlíží se. Pohybujeme miminkem na míči vpřed a vzad, nakláníme je napravo a nalevo. Miminko se přizpůsobuje změnám polohy těla, udržuje hlavu stále vzpřímenoua a odráží se živě nožkama.
 • Úchop jako příprava
Podáme miminku ukazováčky, a když je uchopí, lehce miminko přitáhneme maximálně 1 cm nad podložku a necháme držet část své váhy. Úchop v tomto období není silný a spíše slábne, a tak se velmi rychle pustí. Slábnutí úchopu není způsobeno oslabením svalů, ale změnou způsobu činnosti svalů, k níž dojde tím dříve, čím více je svalstvo v této době zaměstnáváno.
 • Vzpírání nožkami
Uchopíme miminko v podpaží do svislé polohy čelem k nám a symbolicky si miminko postavíme do klína. Když lehce jeho váhu povolíme, miminko si podřepne. Po chvilce se nožkama vzepře o náš klín a jakoby vyskočí a opět si podřepne. Začne hopsat, ale jeho váhu musíme neustále nést. Rytmus hopsání můžeme doplňovat říkankou:
"Hopsasa, hopsasa,
ať se tělo natřásá.
Hopsasa, hopsasa,
uděláme bác."


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama