1. měsíc

4. srpna 2011 v 13:45 | ***Moňásek*** |  Cvičení s dětmi

5. týden

Miminko se začíná více zajímat o to, co se děje okolo něj, ale chce mít co nejvíce těsný kontakt s vámi, proto je pro ně velice příjemné být u vás v náručí. Když leží na zádech, otáčí hlavičku ze strany na stranu.
 • Nošení do sedu na předloktí Obrazek


Uchopíme miminko ležící na stole a posadíme si je na pravé ohnuté předloktí zády k našemu trupu a obličejem do místnosti. Miminko má symbolicky sedět na dlani pravé ohnuté paže. Levou ruku položíme na prsa děťátka a jemně přitlačíme jeho záda na svou hrud'. Dbejte na to, aby miminko mohlo volně pohybovat nožkami a aby levá ruka nebránila dýchacím pohybům. Při chůzi po místnosti v této poloze miminko vidí totéž co my. Takto mu můžeme ukazovat věci a povídat o nich. Je dobré a dle vašich možností měnit strany či polohy.
 • Vyvolávání pohybu ručiček


Položíme miminko před sebe a jemně mu hladíme hrud­níček, bříško a paže. Miminko začne zvedat ručky a pohybovat jimi. Zkusíme povídat tuto říkanku:

"Lezl pavouček z pelechu, (udělejme prsty, jak leze pavouček od bříška k ramínkům)

po okapu na střechu.

Deštík na zem spad, (lehce ťukejme po hrudníčku miminka ukazováčkem)

spláchl pavoučka pod okap. (dlaní pohlaďme miminko od ramínek na bříško)

Pavouček řekl sluníčku: (hlaďme bříško dlaní okolo pupíku)

Vypiješ tu vodičku?

Jak oschly poslední kapky, (znovu udělejme pavoučka, jak leze z bříška k ramínkům)

byl pavouček na střeše zpátky."

 • HrazdičkaJe právě čas dát nad postýlku hrazdičku nebo kolotoč, kde volně visící hračky či předměty pestrých barev a různých tvarů. Miminko může do nich plácat a živě se o ně zajímá.

6. týden

Miminko už nepláče jen proto, že má hlad či je pokakané, ale i z důvodu, že se mu nevěnujeme nebo naopak, že se mu věnujeme až příliš a je podrážděné. Některá miminka se na první pohled smějí už od narození, ale první vědomé úsměvy se objevují až od tohoto týdne. Proto zkuste s miminkem si hrát různé úsměvné hry.
 • Jukání

Povídejme si chvilku s miminkem, abychom upoutali jeho pozornost. Když nám začne věnovat svou pozornost, zakryjme si obličej šátkem či dlaněmi tak, aby nás nevidělo. Můžeme říkat: "Kde je máma (...)?". Za několik vteřin sundejme šátek či odkryjme dlaně a s úsměvem na tváři řekněme: "Kuk!". Brzy miminko pochopí tuto hru a při každém "kuk" se bude usmívat a radovat, že vás poznává.
 • Hra s obličejem


Něžně se dotýkáme obličeje miminka a povídáme:

"To je střecha, (pohladíme čelo miminka)


to jsou dvě světýlka, (dotkneme se zlehka víček)


to jsou dvě peřinky, (pohladíme tváře)


to jsou dvířka, (otevřeme a zavřeme pusinku miminka)


a kdo chce navštívit domeček,


zazvoní na tento zvoneček, (zmáčkneme zlehka nosík)


cinkylinky, cinkylinky.

 • Žabička na míči


Uchopíme miminko v podpaží zády k nám a po­ložíme je hrudníkem (nikoli bříškem) na balanční míč( na kterém je přebalovací podložka) do polohy žabička. Ručičky se opírají o míč, hlavička je položena na jednu nebo na druhou stranu. Přidržujeme miminko za oba lokty a velmi pomalu vychylujeme míč do stran.


7. týden

Miminko si začíná broukat, vrčet, bublat či vydávat jiné zvuky. Některá miminka obdobně reagují na hrátky z minulých týdnů, hlavně u těch s říkankami. Pohyby ručiček už jsou plynulejší, a tak můžeme zkusit hraní s velkým předmětem.
 • ObrazekHraní s velkým předmětem
Na hrazdičku do výšky 10 - 15cm nad hrudníček miminka pověsíme velký, pestrý, nafukovací balón (20 - 25cm v průměru), případně jinou nafukovací hračku či i plovací kruh. Miminko bude do něj náhodně bouchat ručkama. Ke konci 3.měsíce už začne ručku pomalu přibližovat k míči a otevřenou dlaní se jej bude dotýkat.
 • Úklony v sedu

Nejprve si popíšeme hmat, kte­rému se musíme dobře naučit, protože jej budeme potřebovat i při dalších cvi­cích. Je to úchop miminka v podpaží. Naše prsty a dlaně obou rukou musí vytvořit široký pás kolem hrudi miminka, který zajistí úchop děťátka při zcela lehkém sevření, aby tlak na hrud' byl minimální a umožňoval miminku volné dýchání. Při tomto úchopu se dlaně našich zápěstí u hrudní kosti dítěte téměř dotýkají, prsa miminka leží na našich dlaních, prsty běží mírně sevřené k zádům miminka a palce míří rovnoběžně vedle sebe k jeho bradě. Když miminko takto uchopíme a zvedneme do výšky do vodorovné polohy hlavou k nám, pak miminko leží na našich dla­ních jako na misce, takže můžeme prsty na zádech dítěte zcela rozevřít a miminko leží přesto jistě a nespadne. Obrazek
Nyní k vlastnímu cviku. Uchopíme miminko popsaným způsobem, posadíme je před sebe na stůl (miminko pouze naznačuje sed, neboť váhu jeho těla držíme svýma rukama) a uklá­níme je v sedu zvolna napravo a pak na­levo. Úklon má být tak hluboký, aby miminko udrželo hlavu v prodloužení trupu. Zkusme při úklonech říkat říkanku:

"Tik, tak, hodiny,

to je poklad rodiny,

ukazují správný čas,

kdy ráno vstávat,

večer jít spát."
 • Zvedání hlavy
ObrazekPoložíme miminko na bříško a srovnáme mu paže tak, aby ležely skrčené a přitisknuté k hrudi nebo trochu pod hrudí. Miminko obvykle ve 2. měsíci začne poněkud zvedat hlavičku. Má-li ji položenou a otočenou na stranu, otočíme mu ji obličejem na podložku a miminko hlavičku nadzvedne. Necháme miminko na bříšku nejméně 2-3 minuty, pokud bude spokojené, může být na bříšku i delší dobu. Pokud miminko hlavičku nezvedá ani po otočení nosem na podložku, zkusíme mu pomoci tím, že vsuneme ruku pod jeho hrudník (dlaní vzhůru k hrudníku) a zvedneme hrud­ník asi o 5-7 cm, aby se hlava nemohla dotýkat podložky. Pak miminko určitě hlavu zved­ne, alespoň na chvilku.
Miminku můžeme ještě pomoci tím, že jednou rukou mírně přitlačíme zadeček a druhou ru­kou jemně hladíme zádíčka od krku k be­drům a zpět. Jinak nezapomeňme před miminko položit do zorného pole nějakou pestrou věc či hračku, aby mělo důvod zvednout hlavičku a prohlédnout si ji.

8. týden

Některá miminka už velmi pěkně zvedají hlavičku, pro některá je to ještě velká námaha, ale časem i ona se budou pěkně sledovat svět z lehu na bříšku. Miminko začíná pořádně kopat nožičkami a dělá mu tento pohyb radost.

 • Natahování prstíků
Miminko už přestává svírat tak pevně ručičky v pěsť. Takže na hraní s pěstičkami "Ruce, ruce, ručičky" můžeme navázat další hrou. Tentokrát to bude natahování prstíčků za pomocí velmi známé říkanky:

"To je táta, (natáhneme paleček)
to je máma, (natáhneme ukazováček)
to je děda, (natáhneme prostředníček)
to je bába, (natáhneme prsteníček)
to je vnouček, (natáhneme malíček)
malý klouček." (zahýbeme natáhnutým malíčkem)
 • Otáčení hlavičky do stran
ObrazekPoložme miminko na bříško a ukažme mu zajimavou hračku ve vzdálenosti 60 - 100cm. Ve chvíli, kdy miminko na delší čas udrží hlavičku zdviženou, pohybujme pomalu hračkou napravo a nalevo. Nespěchejme s pohyby, miminko musí stačit sledovat hračku očima i hlavou.
 • Hrátky s miminkem
"Roste, roste lesíček, (pohladíme miminko po vláskách)
pod lesíčkem silnička, (pohladíme čelíčko)
pod silničkou svíčičky, (pohladíme očička)
pod svíčkama smrky, (pohladíme nosík)
pod smrkama hamy, (pohladíme pusinku)
pod hamama bery, (pohladíme ručičky)
pod berama kleky, (pohladíme kolínka)
pod klekama chody, (pohladíme nárty nožiček)
pod chodama černá zem." (polechtáme miminko na chodidlech)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama