Srpen 2011

Nebe

30. srpna 2011 v 10:47 | ***Moňásek*** |  Příroda
Malovala letadla


Tatínkova holčička

30. srpna 2011 v 10:04 | ***Moňásek*** |  Photo - Monička

Tatínkova holčička 3x v jiné úpravě

Narozeniny

27. srpna 2011 v 9:37 | ***Moňásek*** |  Mé články
Dnes má narozeniny jedna z nejdůležitějších mích nejbližších osob

andílek,co mě přivedl na svět a její jméno není důležité,protože my děti

jí jmenujeme jedním slovem .... MAMINKA ....

A já ji chci popřát

ať má v životě už jen samé štěstí

láska ať ji doprovází na každém jejím kroku životem

zlost ať vidí jen zdálky a nikdy už nepozná na vlastní kůži

a zdraví ať má na rozdávání ...protože to je nejdůležitější.


A také ji chci poděkovat za vše

nebejt mé maminky,tak neprožiju své těhotenství tak krásně

děkuji ji za spousty rad

a také za to jak mě má ráda

toho si cením nejvíce

svítí mi na cestu životem

když vstoupí tma do mého života,obrátím se ke slunci ...k mamince

je to nejdůležitější osoba mého života,která mi dala život

Děkuji moc za to že jsi<3

Miluju těěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěě!!!!!!!!!!!

Přeji vše nejlepší k narozeninám=O****

Změny v rodičovské dovolené

24. srpna 2011 v 14:00 | ***Moňásek*** |  Různé články
Zde si můžete přečíst změny v rodičovské dovolené,které se chystají v roce 2012

*******


Zajda

9. srpna 2011 v 16:37 | ***Moňásek*** |  Photo - Monička
Tak tohle je náš malí zajíček =O]

***************

Zajíček

Elce pelce do pekelce
budem dělat kotrmelce.
Vychloubá se zajíček
našel chleba krajíček.
Jak tak skáče, to je dílo
až mu v hrdle zaskočilo.
Nechlub se ty zajíčku
radši chroupej mrkvičku.


3. měsíc

5. srpna 2011 v 8:01 | ***Moňásek*** |  Cvičení s dětmi

13. týden

 • Přibližování ručky k drobnějším předmětům
ObrazekNa hrazdičku místo nafukovacího balónu pověsíme nad hrudníček miminka různá chrastítka, barevné hračky, destičky, rolničky, kroužky, nádobky, ... Mnohem lepší je předměty uvázat na vodorovný provázek než na svislý, jelikož tolik neuskakují od ručky narážející na předmět. Miminko pak má možnost snadněji předmět uchopit a dříve se s ním seznámit. Pokud budeme jednou za čas předměty měnit, miminku hrazdička nezevšední.
 • Odrážení nožkami
ObrazekMiminko položíme na bříško a svou dlaň opřeme o chodidla mírně pokrčených nožek miminka. Když se miminko vzepře nožkama, neuhneme rukou a miminko se odrazem posune po bříšku o kus dál po podložce. Můžem k tomu miminku říkat tuhle známou říkanku:

"Leze, leze, po železe,
nedá pokoj, až tam vleze."

Odraz se daří jen, když jsou nožky mírně pokrčeny. Pokud jsou silně ohnuty, tak se odraz většinou nezdaří. Obdobně můžeme zkusit i na zádičkách. Jen úkony, hlavně na bříšku, neprovádějte brzy po nakrmení.
 • Podněcování k broukání
Už tu bylo napsáno dost říkanek, které napomáhají komunikovat s miminkem. Miminko jistě dávno spolupracuje i tím, že se směje a brouká, to převážně od 2. měsíce věku. Ale až od 4. měsíce ho snadno přimějeme k dialogu pomocí broukání. Když miminko zabrouká, broukáním mu odpovíme a počkáme na jeho reakci. Když opět zabrouká, odpovíme. Pokud miminko neodpoví, zkusíme zabroukat. Miminko nemusí si hned naše broukání spojit s tím svým, ale pokud mu na jeho broukání odpovíme, časem pochopí spojitost a začne si s námi povídat a bude to pro něj zajimavá hra. Hlavně nyní je nutné napodobovat jeho zvuky. Mnohem později můžeme použít různé slabiky typu ma, ma, ma, pa, pa, pa, ta, ta, ta, ...

 • Hrátky s miminkem
"Není zelí jako zelí, (držíme hlavičku miminka v dlaních a mazlíme se s ním)
některé je zelíčko, (na slovo zelíčko políbíme miminko na čelíčko)
některý je nemaštěný, (rty se zlehka dotýkáme vlásků miminka, tváří, ...)
některý jen maličko."

14. týden

 • Otáčení na bok
ObrazekMiminko leží před námi na zádičkách. Nabídneme mu do ručiček kroužky nebo kruhová chrastítka nebo naše palce. Jakmile je uchopí, zatáhneme lehce za kroužek na pravou stranu, aby se miminko otočilo na levý bok. A pak zatáhneme za levou ručičku, aby se miminko otočilo na pravou stranu. Opět zatáhneme na pravou stranu, pak na levou a střídáme, dokud miminko se kroužků drží. Otáčení můžeme doplnit říkankou:

"Eskymáci, to jsou máci, (otáčíme ne jeden, pak na druhý bok)
ti když nemaj žádnou práci,
sundají si holínky,
dávají si pusinky." (třeme naším nosem o nosík miminka)
 • Kopání do míče
Miminko položíme na zádička, podsuneme naši dlaň pod zadeček a nadzvedneme mírně pánev miminka, aby zvedlo nožky a nedotýkalo se patami podložky. Nad zvednutými nožkami držíme druhou rukou pestrý nafukovací míč na provázku 20 - 30 cm dlouhém. Pohybujeme míčem , aby se dotýkal nahých zvednutých nožek. Doteky vyvolávají brzy natahování a krčení nožek - kopání do míče. Během dne můžeme míč zavěsit na hrazdičku, kterou postavíme nad dolní část nožek.
 • Hra na schovávanou
ObrazekMiminko leží na zádičkách na stole. postavíme se na pravou stranu stolu a zavoláme na miminko jménem a případně máváním se snažíme přivábit jeho pohled. Miminko zpočátku otáčí hlavičkou sem a tam. Když nás zrakem objeví, usmějeme se a pochválíme ho. Potom se schováme na levou stranu stolu a opět zavoláme na miminko jménem. V tomto věku už miminko velmi rychle pochopí hru a každé objevení okomentuje hlasitým výskáním.
 • Hrátky s miminkem
"Od tábora až k nám (pohybujeme do rytmu rukama miminka)
cestička jako mlat.
Po ní jsem chodíval, (hýbeme nožkama miminka do pochodu)
svou milou vodíval,
chodíval častokrát.
Chodíval, chodíval,
klepal na okénko. (zaklepeme jemně na čelíčko miminka)
Spíš, anebo nespíš, (převalujeme miminko ze strany na stranu)
nebo mě neslyšíš,
má zlatá Mařenko.

15. týden

 • Tažení do sedu
Posadíme se na zem a miminko položíme čelem k nám na šikmo postavená stehna, takže miminko je na šikmé rovině. Nabídneme mu do ručiček naše palce. Když se miminko drží, táhneme je zvolna do sedu. Jakmile ucítíme, že úchop polevuje, rychle sevřeme dlaněmi ručky miminka, aby prudce nedopadlo nazad a nebouchlo se do hlavičky. Zpočátku táhneme jen pár centimetrů. Časem, jak sílí úchop, můžeme přitahovat více a více do sedu, a také postupně snižujeme náklon stehen až do roviny.
 • Zvedání do svislé polohy a pokládání
ObrazekTento cvik mám připadne spíše jako samozřejmost, vždyť takto většinou zvedáme miminko z podložky. Každé zvedání je pro miminko vydatným cvikem pro posílení svalstva trupu. Abychom jeho svaly ještě více posílili, zvedneme miminko ležící na zádech úchopem v podpaží ve vodorovné poloze do výše 10 cm nad podložku, pak teprve otočíme do svislé polohy. Pokud pokládáme miminko na podložku, nejprve jej ze svislé polohy otočíme do vodorovné, a pak teprve miminko položíme.
 • Převracení na bok a na bříško
ObrazekMiminko položíme na záda nožkama k nám. Zkřížíme nožky miminka, například pravou přes levou, a táhneme pravou doleva tak, že se miminko převalí na levý bok a z toho pak na bříško. Když tento úkon provedeme rychle, obrátí se miminko snadno a bez námahy. Proto zpočátku přetáčení dělejme pomalu, aby miminko se více namáhalo, spolupracovalo a postupně si uvědomilo pohyb přetáčení. Jakmile přetáčení dostatečně zvládá, můžeme přidat i říkanku:

"Válím, válím sud, (nožkama přetáčíme miminko na jednu a na druhou stranu)
hupky, dupky, dup.
Otočím se maličko, (miminko lehce natočíme na jeden bok)
přetočím se na bříško." (a necháme ho samostatně dotoči na bříško)

16. týden

 • Sledování věcí v lehu na bříšku
ObrazekMiminko položíme na bříško a ukážeme mu zajimavý předmět (chrastítko, plyšovou hračku, ...), kterým pomalu pohybujeme od země (miminko při tom skloní hlavičku) do větší výše nad miminko tak, aby při sledování předmětu zrakem muselo hlavičku zaklonit. Potom zase předmětem pomalu pohybujme dolů. Po určité době, jak toto miminko zvládne, pohybujme navíc ve výšce předmětem na jednu a na druhou stranu, pak teprve dolů.
 • Kolébka Obrazek
Posadíme se na zem, nohy lehce pokrčíme a na ně položíme čelem k nám miminko tak, aby se nožky opíraly o naše břicho a hlavička aby nám ležela na kolenou. Podáme miminku ukazováky, a když je uchopí, lehce se zhoupneme na záda a opět do sedu. Toto kolébání můžeme doprovodit pěknou říkankou: Obrazek

"Houpy, houpy, houpy, hou,
hvězdy plují oblohou.
Zamávají na myšku,
která spinká v oříšku."
 • Broukání na maminku
Ve 13. týdnu jsme se snažili o dialog s miminkem. Dnes se pokusíme, aby si broukáním nás zavolalo. Pokud si miminko opět začne s námi broukáním povídat, zakryjme si před ním tvář plenou či šátkem. Když miminko zabrouká, stáhněme si šátek z obličeje, ukažme se mu, zasmějme se na ně a opět si povídejme. Po chvilce si opět zakryjeme obličej šátkem. Miminko brzy pochopí hru a začne scela záměrně na nás pokřikovat, abychom se mu ukázali. Časem tato hra vypadá, jako bysme si hráli na: " Myšičko, myšičko, pojď ke mě blíž. Nepůjdu kocourku nebo mne sníš."

17. týden

 • Zvedání hlavy v lehu na zádech
ObrazekMiminko položíme na záda, podáme mu naše palce, a když je uchopí do každé ručky, trochu zatáhneme. Miminko zvedne hlavičku, přitáhne ji bradou k hrudi, současně pokrčí paže a přednoží. Můžeme zkusit zvedání hlavičky i jiným způsobem. Ukážeme miminku zajimavou hračku, když ji zaregistruje, pomalu s ní pohybujeme k nožkám miminka. Miminko se bude snažit sledovat hračku, zvedne hlavičku a přitáhne ji bradičkou k hrudi.
 • Uchopování ruky rukou
ObrazekTato hra je často pro miminko samozřejmostí a mnohé z nás napadne, proč zasahovat do samotné hry miminka. Ale můžeme mu pomoci, aby své ručičky co nejdříve objevilo. Uchopíme miminko jemně za obě zápěstí a pohybujeme oběma ručkama proti sobě, aby se dotýkaly. Provádíme s nimi pohyb, jako by se navzájem myly. brzy uchopí jedna ručka prst nebo prsty druhé ruky.
 • Hrátky s miminkem
Toto hraní by nemělo být úplně spojováno s výše uvedeným Uchopování ruky rukou, jelikož tato hra je živější hraní si s ručičkami, což zas neprospívá předchozí hře.

"Šiju boty do roboty, (miminko si "posadíme" do klína a motáme rukama)
nemám chleba ani sýra,
kočka mi to všecko snědla,
udělala kšáá!" (rozpažíme ručičky miminka)
 • Střapaté hvězdičky
První měsíce se miminko baví tím, že pozoruje život kolem sebe. Světla, barvy a pohyb dokážou poskytnout mnoho zábavy. Zkusme si zahrát s miminkem hru se střapatými hvězdičkami. Miminko položme na záda na deku. Přistame si židli tak, aby jsme se nad něj mohli v sedě naklonit. Upoutejme pozornost miminka na střapec hvězdičky, který držíme nad jeho bříškem. Potom zavolejme: "Letí hvězdička!" a pusťme mu střapeček na bříško. Usmívejme se na měj, aby vědělo, že je to zábava a hra.

2. měsíc

5. srpna 2011 v 8:00 | ***Moňásek*** |  Cvičení s dětmi

9. týden

 • Otáčení hlavy
Miminko položíme na bříško, ukážeme mu opět hračku ze vzdálenosti 60 - 100cm. Když miminko hračku zaregistruje, budeme s ní pohybovat tentokrát pomalu nahoru a dolů. Zpočátku bude děťátko hračku sledovat očima, ale postupně bude zapojovat i hlavičku.
 • Vysutá hrazdičkaObrazek
Asi 15cm nad hrudníček miminka zavěsíme na hrazdičku asi 1cm tlustou tyčku, která bude v úrovni paží. Konce tyčky omotejte vatou a látkou nebo navlečte nějakou ochranu, např. balónek. Miminko při spontálním pohybu ručiček se "musí náhodně" dotknout hrazdičky a často ji také uchopí a drží. Brzy s ní začne různě cloumat. Pokud nad hrazdičku mezi provázky asi tak 40cm nad miminko uvážeme různé barevné předměty (vršky, chrastítka, hračky,...), miminko bude hrazdičkou cloumat mnohem živěji. Bude se mu líbit jak se jeho přičiněním věci pohybují a vydávají zvuk.
 • Úklony ve stoji
ObrazekV 7. týdnu jsme se seznámili s úklony v sedu, nyní je miminku ztížíme tím, že je budeme provádět ve stoji. Miminko dáme do vzpřímené polohy, stoj jen naznačujeme a většinu váhy jeho tělíčka držíme svýma rukama. nakláníme pak celé tělíčko napravo a nalevo, a to tak hluboko, aby miminko ještě udrželo hlavičku. Opět říkáme stejnou básničku: "Tik, tak, hodiny,..."
 • Hrátky s miminkem Obrazek
"Máme doma berana
a ten ducá rohama,
berany, berany,berany, (přibližujeme se s úsměvem čelem proti čelíčku miminka)
berany, berany, duc."
(opět se přiblížíme k čelíčku a na slovo "duc" lehce ťukneme čelo o čelo. Miminko to nesmí bolet, musí mít z toho zábavu.)

10. týden

 • Předklony a záklony v sedu
V 7. týdnu jsme dělali úklony v sedu, v 9. týdnu jsme je ztížili na úklony ve stoji. Dnes hraní pozměníme a zkusíme předklánět a zaklánět v sedu. Vytvoříme opět ze svých rukou široký pás, ale položíme levou dlaň na prsa miminka. Oba palce se kříží pod pravým podpažím, špičky prstů se setkávají pod levým podpažím miminka. Takto uchopené miminko symbolicky posadíme na stůl a nakloníme více dopředu a méně dozadu. Udržet hlavičku v předklonu je pro miminko snažší než v záklonu, a proto kloníme miminko tak hluboko, aby ještě udrželo hlavičku. A to vše pro zpestření doplníme říkankou:Obrazek
Cinkyliky, cinkylinky,
zvoní kvítek konvalinky,
cinkylinky, cinkylinky,
spadly kapky do putýnky.

 • Nastavení předmětu do dráhy
Obrazek
Miminko už má častěji otevřené ručičky nebo se alespoň snaží při doteku s předmětem ručku rozevřít. A tak je lepší, abychom už hračky nevkládali do dlaně miminka, ale nastavovali je tak, aby pohybující ručka sama od sebe náhodně narazila na hračku a po doteku se snažila ji uchopit.


 • Přednožování
ObrazekObrazekV sedu na židli si položíme miminko zádičkami na nohy a hlavičkou na naše břicho a uchopíme dlaněmi jeho zadeček. Pohybujeme dlaněmi tak , že zvedáme a spouštíme pánev miminka, a tím miminko zvedá a spoští nožky. Musíme cítit, že miminko se cviku zúčastňuje, že aktivně pomáhá a přitahuje nožky k bříšku, a tak si posiluje břišní svaly.

11. týden

 • Aktivní úchop a pasivní pohyby
Obrazek
Podáme miminku ukazováčky, a když je uchopí, pohybujeme pažemi miminka různým způsobem do vzpažení, předpažení, upažení, připažení, ... Miminko by se mělo při těchto pohybech držet samo.Obrazek
 • Otáčení hlavy za zvukem
Zatřepeme chrastítkem nebo jinou ozvučenou hračkou a přitom držíme hračku tak, aby byla na okraji zorného pole miminka. Miminko brzy otočí oči nebo i hlavu a podívá se na předmět. Časem můžeme hračku umístit mimo zorné pole, ale hračka musí zůstat na místě, kde se ozval zvuk.
 • Zvedání nad naši hlavu
Miminko ležící na podložce uchopíme v podpaží. Naše prsty a dlaně obou rukou musí vytvořit široký pás kolem hrudi miminka v lehkém sevření, aby tlak na hrud' byl minimální a umožňoval miminku volné dýchání. Prsty běží mírně sevřené k zádům miminka a palce míří rovnoběžně vedle sebe k jeho bradě. Miminko takto uchopíme a zvedneme do výšky do vodorovné polohy hlavou k nám. Miminko se prohne v zádech a zvedne hlavičku tím výše, čím je starší a čím častěji s ním hrátku provádíme. Ve vzduchu s miminkem opíšeme pomyslnou osmičku za doprovodu říkanky:Obrazek
"Letí, letí motýlek,
má pár bílých křidýlek."

Miminko opět položíme na podložku.
 • Hrátky s miminkem
"Tu je louka, (pohladíme čelo miminka)
tu je les, (něžně prohrábneme vlásky miminka)
tu je kočka, (lehce zataháme miminko za pravé ouško)
tu je pes, (lehce zataháme za levé ouško)
tady kocour oknem vlez." (vyplázneme na miminko jazyk, časem nás bude miminko napodobovat.)

12. týden

 • Zvedání hlavy v lehu na míčiObrazek
Uchopíme miminko v podpaží zády k nám a položíme je hrudníčkem (nikoli bříškem) na lehký nafukovací balón (průměr 20 - 25 cm) tak, aby se nožkama vzpíralo o podložku. Miminko na míči zvedá vysoko hlavičku a rozhlíží se. Pohybujeme miminkem na míči vpřed a vzad, nakláníme je napravo a nalevo. Miminko se přizpůsobuje změnám polohy těla, udržuje hlavu stále vzpřímenoua a odráží se živě nožkama.
 • Úchop jako příprava
Podáme miminku ukazováčky, a když je uchopí, lehce miminko přitáhneme maximálně 1 cm nad podložku a necháme držet část své váhy. Úchop v tomto období není silný a spíše slábne, a tak se velmi rychle pustí. Slábnutí úchopu není způsobeno oslabením svalů, ale změnou způsobu činnosti svalů, k níž dojde tím dříve, čím více je svalstvo v této době zaměstnáváno.
 • Vzpírání nožkami
Uchopíme miminko v podpaží do svislé polohy čelem k nám a symbolicky si miminko postavíme do klína. Když lehce jeho váhu povolíme, miminko si podřepne. Po chvilce se nožkama vzepře o náš klín a jakoby vyskočí a opět si podřepne. Začne hopsat, ale jeho váhu musíme neustále nést. Rytmus hopsání můžeme doplňovat říkankou:
"Hopsasa, hopsasa,
ať se tělo natřásá.
Hopsasa, hopsasa,
uděláme bác."Dětská masáž

4. srpna 2011 v 14:06 | ***Moňásek*** |  Cvičení s dětmi

Dětská masáž

Vaše dítě začíná reagovat na dotyk hned po narození. První uvítá vaše děťátko na světě hmatové pohodlí vašeho dotyku, když jej držíte v náručí. Udělejte dítěti dětskou masáž, aby si užilo příjemného dotyku vašich uklidňujících rukou.

Materiály:

 • Deka nebo ručník
 • Dětský olejíček

Co dělat:

 • Rozložte na měkkém koberci deku nebo ručník.
 • Na deku položte bříškem dolů své nahaté dítě.
 • Nalijte si na ruce trochu dětského olejíčku a stisknutím rukou jej trochu zahřejte.
 • Jemně masírujte dítě směrem od krku k ramenům, sklouzněte po rukách k dlaním, po zádech k zadečku a dolů po nohách až k chodidlům. Dotýkejte se dítěte jemně, ne příliš pevně a ne příliš lehce.
 • Přetočte děťátko na záda a zopakujte, přičemž musíte přidat více oleje.

Bezpečnost:

Dotýkejte se jemně, aby se dítě o deku nespálilo! Ujistěte se, že vaše dítě není alergické na olej nebo pleťovou vodu, kterou používáte. Nedotýkejte se obličeje dítěte, aby se mu olejíček nedostal do očí.

1. měsíc

4. srpna 2011 v 13:45 | ***Moňásek*** |  Cvičení s dětmi

5. týden

Miminko se začíná více zajímat o to, co se děje okolo něj, ale chce mít co nejvíce těsný kontakt s vámi, proto je pro ně velice příjemné být u vás v náručí. Když leží na zádech, otáčí hlavičku ze strany na stranu.
 • Nošení do sedu na předloktí Obrazek


Uchopíme miminko ležící na stole a posadíme si je na pravé ohnuté předloktí zády k našemu trupu a obličejem do místnosti. Miminko má symbolicky sedět na dlani pravé ohnuté paže. Levou ruku položíme na prsa děťátka a jemně přitlačíme jeho záda na svou hrud'. Dbejte na to, aby miminko mohlo volně pohybovat nožkami a aby levá ruka nebránila dýchacím pohybům. Při chůzi po místnosti v této poloze miminko vidí totéž co my. Takto mu můžeme ukazovat věci a povídat o nich. Je dobré a dle vašich možností měnit strany či polohy.
 • Vyvolávání pohybu ručiček


Položíme miminko před sebe a jemně mu hladíme hrud­níček, bříško a paže. Miminko začne zvedat ručky a pohybovat jimi. Zkusíme povídat tuto říkanku:

"Lezl pavouček z pelechu, (udělejme prsty, jak leze pavouček od bříška k ramínkům)

po okapu na střechu.

Deštík na zem spad, (lehce ťukejme po hrudníčku miminka ukazováčkem)

spláchl pavoučka pod okap. (dlaní pohlaďme miminko od ramínek na bříško)

Pavouček řekl sluníčku: (hlaďme bříško dlaní okolo pupíku)

Vypiješ tu vodičku?

Jak oschly poslední kapky, (znovu udělejme pavoučka, jak leze z bříška k ramínkům)

byl pavouček na střeše zpátky."

 • HrazdičkaJe právě čas dát nad postýlku hrazdičku nebo kolotoč, kde volně visící hračky či předměty pestrých barev a různých tvarů. Miminko může do nich plácat a živě se o ně zajímá.

6. týden

Miminko už nepláče jen proto, že má hlad či je pokakané, ale i z důvodu, že se mu nevěnujeme nebo naopak, že se mu věnujeme až příliš a je podrážděné. Některá miminka se na první pohled smějí už od narození, ale první vědomé úsměvy se objevují až od tohoto týdne. Proto zkuste s miminkem si hrát různé úsměvné hry.
 • Jukání

Povídejme si chvilku s miminkem, abychom upoutali jeho pozornost. Když nám začne věnovat svou pozornost, zakryjme si obličej šátkem či dlaněmi tak, aby nás nevidělo. Můžeme říkat: "Kde je máma (...)?". Za několik vteřin sundejme šátek či odkryjme dlaně a s úsměvem na tváři řekněme: "Kuk!". Brzy miminko pochopí tuto hru a při každém "kuk" se bude usmívat a radovat, že vás poznává.
 • Hra s obličejem


Něžně se dotýkáme obličeje miminka a povídáme:

"To je střecha, (pohladíme čelo miminka)


to jsou dvě světýlka, (dotkneme se zlehka víček)


to jsou dvě peřinky, (pohladíme tváře)


to jsou dvířka, (otevřeme a zavřeme pusinku miminka)


a kdo chce navštívit domeček,


zazvoní na tento zvoneček, (zmáčkneme zlehka nosík)


cinkylinky, cinkylinky.

 • Žabička na míči


Uchopíme miminko v podpaží zády k nám a po­ložíme je hrudníkem (nikoli bříškem) na balanční míč( na kterém je přebalovací podložka) do polohy žabička. Ručičky se opírají o míč, hlavička je položena na jednu nebo na druhou stranu. Přidržujeme miminko za oba lokty a velmi pomalu vychylujeme míč do stran.


7. týden

Miminko si začíná broukat, vrčet, bublat či vydávat jiné zvuky. Některá miminka obdobně reagují na hrátky z minulých týdnů, hlavně u těch s říkankami. Pohyby ručiček už jsou plynulejší, a tak můžeme zkusit hraní s velkým předmětem.
 • ObrazekHraní s velkým předmětem
Na hrazdičku do výšky 10 - 15cm nad hrudníček miminka pověsíme velký, pestrý, nafukovací balón (20 - 25cm v průměru), případně jinou nafukovací hračku či i plovací kruh. Miminko bude do něj náhodně bouchat ručkama. Ke konci 3.měsíce už začne ručku pomalu přibližovat k míči a otevřenou dlaní se jej bude dotýkat.
 • Úklony v sedu

Nejprve si popíšeme hmat, kte­rému se musíme dobře naučit, protože jej budeme potřebovat i při dalších cvi­cích. Je to úchop miminka v podpaží. Naše prsty a dlaně obou rukou musí vytvořit široký pás kolem hrudi miminka, který zajistí úchop děťátka při zcela lehkém sevření, aby tlak na hrud' byl minimální a umožňoval miminku volné dýchání. Při tomto úchopu se dlaně našich zápěstí u hrudní kosti dítěte téměř dotýkají, prsa miminka leží na našich dlaních, prsty běží mírně sevřené k zádům miminka a palce míří rovnoběžně vedle sebe k jeho bradě. Když miminko takto uchopíme a zvedneme do výšky do vodorovné polohy hlavou k nám, pak miminko leží na našich dla­ních jako na misce, takže můžeme prsty na zádech dítěte zcela rozevřít a miminko leží přesto jistě a nespadne. Obrazek
Nyní k vlastnímu cviku. Uchopíme miminko popsaným způsobem, posadíme je před sebe na stůl (miminko pouze naznačuje sed, neboť váhu jeho těla držíme svýma rukama) a uklá­níme je v sedu zvolna napravo a pak na­levo. Úklon má být tak hluboký, aby miminko udrželo hlavu v prodloužení trupu. Zkusme při úklonech říkat říkanku:

"Tik, tak, hodiny,

to je poklad rodiny,

ukazují správný čas,

kdy ráno vstávat,

večer jít spát."
 • Zvedání hlavy
ObrazekPoložíme miminko na bříško a srovnáme mu paže tak, aby ležely skrčené a přitisknuté k hrudi nebo trochu pod hrudí. Miminko obvykle ve 2. měsíci začne poněkud zvedat hlavičku. Má-li ji položenou a otočenou na stranu, otočíme mu ji obličejem na podložku a miminko hlavičku nadzvedne. Necháme miminko na bříšku nejméně 2-3 minuty, pokud bude spokojené, může být na bříšku i delší dobu. Pokud miminko hlavičku nezvedá ani po otočení nosem na podložku, zkusíme mu pomoci tím, že vsuneme ruku pod jeho hrudník (dlaní vzhůru k hrudníku) a zvedneme hrud­ník asi o 5-7 cm, aby se hlava nemohla dotýkat podložky. Pak miminko určitě hlavu zved­ne, alespoň na chvilku.
Miminku můžeme ještě pomoci tím, že jednou rukou mírně přitlačíme zadeček a druhou ru­kou jemně hladíme zádíčka od krku k be­drům a zpět. Jinak nezapomeňme před miminko položit do zorného pole nějakou pestrou věc či hračku, aby mělo důvod zvednout hlavičku a prohlédnout si ji.

8. týden

Některá miminka už velmi pěkně zvedají hlavičku, pro některá je to ještě velká námaha, ale časem i ona se budou pěkně sledovat svět z lehu na bříšku. Miminko začíná pořádně kopat nožičkami a dělá mu tento pohyb radost.

 • Natahování prstíků
Miminko už přestává svírat tak pevně ručičky v pěsť. Takže na hraní s pěstičkami "Ruce, ruce, ručičky" můžeme navázat další hrou. Tentokrát to bude natahování prstíčků za pomocí velmi známé říkanky:

"To je táta, (natáhneme paleček)
to je máma, (natáhneme ukazováček)
to je děda, (natáhneme prostředníček)
to je bába, (natáhneme prsteníček)
to je vnouček, (natáhneme malíček)
malý klouček." (zahýbeme natáhnutým malíčkem)
 • Otáčení hlavičky do stran
ObrazekPoložme miminko na bříško a ukažme mu zajimavou hračku ve vzdálenosti 60 - 100cm. Ve chvíli, kdy miminko na delší čas udrží hlavičku zdviženou, pohybujme pomalu hračkou napravo a nalevo. Nespěchejme s pohyby, miminko musí stačit sledovat hračku očima i hlavou.
 • Hrátky s miminkem
"Roste, roste lesíček, (pohladíme miminko po vláskách)
pod lesíčkem silnička, (pohladíme čelíčko)
pod silničkou svíčičky, (pohladíme očička)
pod svíčkama smrky, (pohladíme nosík)
pod smrkama hamy, (pohladíme pusinku)
pod hamama bery, (pohladíme ručičky)
pod berama kleky, (pohladíme kolínka)
pod klekama chody, (pohladíme nárty nožiček)
pod chodama černá zem." (polechtáme miminko na chodidlech)

Novorozenec

4. srpna 2011 v 13:38 | ***Moňásek*** |  Cvičení s dětmi

1. týden

První týden z velké části strávíme s miminkem v porodnici. Miminko převážně spí, budí se jen na přebalení a na kojení. Můžeme tedy využít chvilky, než usne a začít si s ním hrát.
 • Houpání v náručí

Nejde o nic zvláštního, ale už je zde první kontakt a impulz. Uchopíme miminko do náruče tak, aby leželo zády dolů, hlavou na pravém předloktí. Je to obvyklý způsob uchopování miminka do náruče. Miminko houpáme a zpíváme mu (či říkáme) nejznámější ukolébavku.
"Halí, belí, koně v zelí
a hříbátka v petrželí
a kravěnky jak panenky
šly se koupat do voděnky.
Halí, belí, kočka v koši
pes ji straší.
Kočička se polekala,
ven okénkem utíkala."
Obrazek Potom položíme děťátko na stůl, vezmeme jej znovu, ale tak, aby jeho hlavička ležela na našem levém předloktí. Opět miminko pohoupáme s říkankou. Pokládání a uchopování do náruče s hlavičkou vpravo a vlevo je vydatným tělocvikem.


2. týden

Tak, už jsme s miminkem pár dní spolu doma. Společný život nám všem začíná. Nadále se budeme zotavovat z porodu. Péče o novorozeňátko nám vezme většinu energie. Přesto je důležité, abychom si našli chvilku času na odpočinek, hlavně my, maminky. V současnosti miminko vyžaduje hlavně spánek, krmení, konejšení a mazlení.
 • Kolíbání na bříškuObrazek
Když je miminko vzhůru, pokládejme ho často na bříško (pochopitelně v naší přítomnosti), aby se učilo zvedat hlavičku. Pokud ho budeme nosit a poponášet po místnosti, zkusme jej nejen nosit v klubíčku, ale i v lehu na bříšku. Uchopme miminko do náruče tak, aby leželo bříškem dolů, hlavou na pravém předloktí. Po určité chvíli ho uchopme tak, aby jeho hlavička ležela na levém předloktí. Prostě strany střídejme. Čím lépe děťátko udržuje hlavu, tím více má jeho hlava přesahovat přes vaše předloktí. Podporujeme tím rozvoj svalů krční páteře a naše miminko může lépe objevovat svět okolo sebe.
Miminko, které se narodilo předčasně, ještě nezatěžujme pokládáním na bříško, spíše opakujte houpání a kolíbání z prvního týdne. Až nastane týden, kdy se mělo předpokládaně narodit, pokračujme postupně ve společném hraní.
 • Otevírání ručiček
V prvním měsíci života miminko leží obvykle s pokrčenými pažemi a ručky má sevřené v pěst. Toto držení paží a ruček je způsobeno tím, že napětí svalů - ohýbačů je silnější než napětí svalů - natahovačů. Úkolem rozvoje pohybů ruček v prvních měsících je uvolnit sevření zaťatého v pěst, vyvolat pohyby celých paží a vyvolávat úchopový reflex. Takže dalším hraním budeme napomáhat otevírání zaťatých ručiček.
Děťátko položíme na přebalovací podložku či stůl, nakloníme se nad něj a vezmeme jeho ručičky do svých dlaní. Jemně se dotýkáme a hladíme zaťaté ručičky na hřbetní straně a přitom říkáme říkanku:

"Ruce, ruce, ručičky,
máte pěkné prstíčky.
Máte pěkné dlaně,
zaťukáme na ně."

Ve chvíli, kdy říkáme "zaťukáme na ně", poklepeme palci do dlaní miminka. Časem bude miminko při hlazení po hřbetě ruky dlaně samo rozevírat, při poťukání do dlaní zase ručky sevře. Uvolnění zaťatých ruček je důležité proto, protože jen za otevřenou ručku můžete dítě uchopovat. Hlazením a jemnou masáží dosáhnete toho, že se ručky otevřou značně dříve, než když čekáte pasivně, až se uvolnění dostaví samo. Uvolnění napětí svalů ohýbačů se projeví jak otevřením dlaně, tak i natažením skrčených paží.
 • Povídání si
Novorozenec si ještě neumí hrát, ale rád poznává svět, když je vzhůru. Využijme proto kažkou chvilku. Povídejme si s ním, vždyť hlas maminky i tatínka již zná z doby, kdy bylo v bříšku, a jsou pro něj velice uklidňující. Nevadí, že vám ještě nerozumí, potřebuje vás slyšet. Například při oblékání či svlékání miminka s ním mluvme a říkejme mu, co právě děláme: " Tak Aničko, nejdříve vyslečeme dupačky. Podívej, je na nich ptáček a ten dělá pí - pí- pí. A teď vyslečeme bodyčko. Nejprve ho rozepneme, vytáhneme jednu ručičku, druhou a teď přetáhneme bodyčko přes hlavičku bu - bu -bu..." Obdobně pokračujme při výměně plenky, mazání krému na zadeček, oblékání, koupání a později i při jídle či jiných běžných denních aktivitách. Miminko nejen slyší náš hlas, ale také se při různých činnostech uklidňuje a klidněji spolupracuje při přebalování, ... Podvědomě se připravuje na přicházející činnost a situaci.


3. týden

Postupně si my i miminko zvykáme na určitý denní rytmus, i když někdy to není vůbec jednoduché. Začínáme předvídat, co miminko právě vyžaduje, ale jeho požadavky nám možná mohou připadat nekonečné a opakující. Zkusme zpestřit náš společný den dalšími hrami.
 • Houpání předmětu před očima dítěte
Miminko už se upřeně dívá na barevně výrazné hračky, ale zatím po nich nenatahuje ruce. Ukazujme mu pestré předměty do vzdálenosti přibližně 20 cm a tam, kam miminko upírá zrak, tedy do středu jeho zorného pole, postupně i mimo pole, aby oči otočilo k ukazovanému předmětu. Předmětem na místě mírně pohybujeme a oslovujme miminko. Později hračkou můžeme zcela mírně pohybovat z místa na místo a postupně oddalovat od očí dítěte. Jelikož miminko v prvních týdnech vidí pouze na vzdálenost 20 cm, držme ho při mazlení, povídání nebo zpívání blízko našeho obličeje. Jsme totiž pro něj ten nejzajímavější objekt na pozorování.
 • Kopání nožkami
Během přebalování nechávejme pokud možno miminko rozbalené, aby mohlo volně kopat a pohybovat nožkami. Natahování a skrčování nožek dosáhneme případně tím, že se svými palci dotkneme chodidel nožek u prstů. Zatlačíme-li mírně, miminko začne střídavě jednu nožku skrčovat a druhou natahovat. Při tom říkejme říkanku:
"Kovej, kovej kovaříčku,
okovej mou nožičku,
okovej ji hezky,
dám ti čtyři český,
okovej mě obě,
zaplatím já tobě."
 • Roztahování a ohýbání prstů u nohyObrazek
Pohladíme-li ukazovákem chodidlo u paty, miminko roztáhne prstíky podněcované nohy. Když se dotkneme chodidla u prstů, miminko silně prsty skrčí. Během cvičení povídáme říkanku:
"Bumtarata na vrata, (uchopíme nožičku a prstem zaťukáme na chodidlo)
máme čtyři koťata.
Obrazek
První mňouká, (pošimráme chodidlo u paty)
druhé přede, (pošimráme chodidlo u prstíků)
třetí hajat nedovede (pošimráme chodidlo u paty)
a to čtvrté prská, (pošimráme chodidlo u prstíků)
ocáskem si mrská." (zataháme za palečky)
Opakujeme na druhé nožce.


4. týden

Miminko už většinou jí a spí v pravidelnějších intervalech, než po narození. Je častěji a déle vzhůru. Začíná se projevovat osobnost děťátka. Může být povídavé, netrpělivé, dá o sobě hned vědět, nebo je tiché a vůči vám tolerantní. Občas ani nevíme, že umí pořádně zakřičet. Může dlouhé minuty pozorovat své pohybující se ručičky.

 • Otáčení hlavy za hračkouObrazek
Jakmile začne miminko sledovat předmět z různé vzdálenosti (viz. 3. týden), začneme předmětem mírně pohupovat více doprava a doleva mimo zorné pole. Miminko otáčí oči pomalu za předmětem. Pohyb musí být jen tak rychlý, aby jej děťátko stačilo sledovat očima. Jakmile se pohyb očí zastaví, pohybujme předmětem na druhou stranu. Jakmile se dovednost sledovat předmět zrakem zlepšuje, postupně zvětšujeme dráhu pohybu i jeho rychlost. Postupem času začne miminko natáčet za předmětem i hlavičku.

Natáčení trupu v lehu na zádech úchopem za ruce Obrazek

Miminko leží na zádech nožkami k nám. Uchopíme jeho ručky ukazováky a palci a táhneme zvolna pravou ručku doleva, až se trup otočí asi o 45 stupňů doleva a hlavička se sama otočí o 90 stupňů doleva. Pak táhneme zvolna za levou ručku doprava, natočíme trup a hlava se sama otočí o 90 stupňů doprava. Přitom říkáme říkanku:

"Takový, takový (natáčíme trup miminka doleva)
je závin makový. (natáčíme trup miminka doprava)
Mňamy, mňamy , mňamy, (natáčíme trup miminka doleva)
jen od moji mámy. (natáčíme trup miminka doprava)
Uválíme, (pohladíme bříško miminka dlaní kolem pupíku)
naplníme, (nosem strkáme do bříška)
upečeme, (pofoukáme bříško)
potom sníme." (zlehka "okusujeme" bříško)

 • Pokusy o zvedání hlavičky
Sedneme si do křesla a co nejvíce zakloníme trup, takže spíše ležíme než sedí. Stejnou polohu můžeme zaujmout na válendě, dáme-li si pod záda několik polštářů. Pak položíme miminko bříškem na svou hrud' a břicho, aby se jeho nožky vzpíraly o náš klín. Paže miminka jsou skrčené, pěstičky pod ramínky, lokty u boku. Miminko brzy začne nadzvedávat hlavičku a nožkama se bude odrážet, jako by chtělo lézt. Leží-li hlavička nehybně otočena stranou, otočíme ji obli­čejem dolů, miminko pak hlavu nadzvedne (většinou ji chvilku podrží zvednutou a pak ji opět otočí a položí). Miminko je aktivnější, leží-li na vašem teplém obnaženém těle