Červenec 2011

Techniky kojení

21. července 2011 v 16:16 | ***Moňásek*** |  Info kojení
A] Polohy v leže :
1) Matka a dítě na boku
2) Matka na zádech,dítě na bříšku
3) Matka na zádech,dítě na boku
4) Kojení na boku z horního prsu

B] Poloha v polosedě :

C] Polohy v sedě :
1) Klasická poloha,poloha madony,kolébka (různé názvy pro stejnou polohu)
2) Tanečník
3) Fotbalová,zadní či boční (různé názvy pro stejnou polohu)
4) Svislá poloha

D] Ostatní polohy :
1) Z boku nad dítětem
2) V kleče nad dítětem
3) Vestoje
4) V podřepu

E] Polohy při kojení s kojícím polštářem :
1) Dítě leží na polštáři před matkou
2) Boční fotbalová poloha
3) Klasická poloha v sedě 1
4) Klasická poloha v sedě 2
5) Tanečník

F] Polohy při kojení dvojčat :
1) Fotbalová pozice
2) Kombinace fotbalové pozice a klasické pozice v sedě
3) Kojení obou dětí do kříže v klasických pozicích v sedě
4) Jedno dítě kojeno vleže,druhé dítě v originální pozici přes bok matky
5) V kleče nad dětma
6) Kojení v leže


Polohy v leže

1) Matka a dítě na boku :
Velmi pohodlná poloha. Matka by měla být trochu prohnutá v zádech, aby se dítě mohlo dobře zapřít o břicho matky. Dítě musí být na boku, těsně přitisklé k břiše matky, nesmí ležet na zádech a mít pouze otočenou hlavičku k prsu. Je to pro něj nepohodlné, únavné a také je nevhodně drážděna bradavka a může docházet k jejímu poškození. Matka by se neměla opírat o loket, protože v této poloze dlouho nevydrží a při jakémkoliv nepohodlí může být negativně ovlivněno spouštění mléka. Naopak je velmi vhodný pohodlný polštář pod hlavu a třeba i polštářek za dítě, aby se nepřeklopilo na záda - pak není nutné ho přidržovat.
Tato poloha není zcela vhodná pro úplný začátek kojení, pro nezkušené maminky, kdy se dítě i matka učí správné technice kojení a hlavně přisávání - není zde dobrá manipulace s dítětem při přisávání, nelze příliš upravovat techniku přisátí a na dítě není zcela dobře vidět. Přesto je tato pozice nejčastěji používanou v porodnicích a matky často odcházejí s poškozenými bradavkami, protože dítě jen slepě k prsu přistrčí a ono samo si nějak bradavku uchopí.

2) Matka na zádech,dítě na bříšku :
Je to také poloha vhodná pro menší a nedonošené děti, těsný kontakt (obzvlášť, pokud jde o kontakt kůže na kůži - nahá matka, nahé dítě) dítě podporuje v přirozených reflexech a snaží se samo aktivně prs uchopit. Poloha je vhodná i pro ženy se silným spouštěcím reflexem, kdy kojením proti gravitaci mléko neteče tak silně.
(*Vhodné pro ženy po císařském řezu a děti,
které se špatně přisávají
*Matka může dítě k prsu přesouvat bez většího
úsilí a tlaku na jizvu)


3) Matka na zádech,dítě na boku :
Rovněž poloha velmi vhodná pro ženy po císařském řezu nebo pro kojení dvojčátek. Dítě nebo děti musí být podloženy polštářem, aby pohodlně na prs dosáhly.


4) Kojení na boku z horního prsu :
Je obzvlášť vhodná pro ženy s většími prsy, ale je pohodlná pro všechny matky, které v noci kojí z obou prsou - není nutné dítě nebo sebe složitě přesouvat na druhou stranu. Stačí se jen více překlopit na břicho a stabilitu sebe i dítěte zajistit nohou předsunutou před tělo a ohnutou v koleni.


Poloha v polosedě

Může být různě modifikována - matka se může podložit polštáři tak, až se bude cítit pohodlně - sklon těla může být libovolný. Může mít natažené i pokrčené nohy, nebo si je může podložit polštářem. Tato poloha je opět vhodná pro matky po císařském řezu, je vhodné si na jizvu položit polštář, aby se do ní dítě bolestivě neopíralo. Poloha je také vhodná pro ženy se silným spouštěcím reflexem - čím více žena leží, tím méně prudce mléko teče.Polohy v sedě

1) Klasická poloha,poloha madony,kolébka (různé názvy pro stejnou polohu) :
Nejběžnější poloha vsedě, je to nejlepší poloha pro kojení v terénu - venku na lavičce, v restauraci apod. Dítě je v ní dobře fixováno. Doma je vhodné šetřit si paže a váhu dítěte podepřít polštářem a pod nohu dát stoličku - zvednutá noha také částečně dítě podepře a matce se sedí pohodlněji. Ze záčátku, těsně po porodu je tato poloha nevhodná pro matky po císařském řezu, dítě by tlačilo přímo na jizvu.
Jednou rukou drží matka dítě, druhou rukou prs na opačné straně. Ručička dítěte by měla být okolo pasu matky, pod dítětem, případně pod prsem, neměla by být před dítětem a tím být překážkou těsného kontaktu s matkou.


2) Tanečník :
Je velmi vhodná pro menší děti, děti, které mají problémy s přisáváním, pro špatně sající děti a pro nedonošené děti - dítě je zde pevně drženo u prsu, nebortí se, cítí pevnou oporu, lze velmi dobře regulovat techniku přisátí. Není vhodná pro těžší děti (asi nad 4 kg), potom je již těžké dítě delší dobu na ruce udržet. Z této polohy lze dítě velmi snadno přesunout do polohy fotbalové u druhého prsu. Matka jednou rukou drží dítě a druhou rukou přidržuje prs na téže straně


3) Fotbalová,zadní či boční (různé názvy pro stejnou polohu) :
Jedna z nejlepších poloh pro nácvik správné techniky kojení. Tato poloha by ideálně měla být pravidelně střídána s klasickou polohou vsedě či vleže - prs je pak optimálně vyprazdňován z obou stran a předchází se retencím a posléze zánětům. Tato poloha je vhodná pro špatně se přisávající děti, slabé děti, nedonošené děti, pro ženy s plochými či vpáčenými bradavkami, pro ženy s většími prsy. Je potřeba, aby dítě leželo na polštáři (viz. polohy při kojení na kojícím polštáři), protože je jinak těžké ho držet přímo na ruce a i pro něj je to nepohodlné. Ale v případě nouze je možné dítě jednorázově v této pozici nakojit i bez polštáře4) Svislá poloha :
Je to obtížnější poloha pro manipulaci s dítětem, je vhodná pro děti s malou bradičkou, pro špatně se přisávající děti, pro nedonošené děti a v případě silného spouštěcího reflexu u matky. Matka musí mít dobrou oporu zad, je vhodné se poněkud zaklonit, aby dítě nemuselo mít hlavičku zcela svisle. Dítě sedí obkročmo na noze matky. Pro větší děti není tato poloha již vhodná, jsou pak příliš zkroucené.Ostatní polohy

1) Z boku nad dítětem :
Tato poloha je velmi vhodná pro děti, které odmítají kojení, u kojení špatně spolupracují, často se odtrhávájí, jsou nesoustředěné, roztěkané nebo neklidné, nechtějí pít dostatečně dlouhou dobu. Je možné ji také použít u dětí, které nemají zcela optimální techniku kojení, u dětí, které mají potíže s přisátím. Je vhodnější spíše pro starší děti, protože není pro matku delší dobu pohodlná (pokud se loket podloží měkkým polštářem, tak je to lepší). Hlavní výhoda této polohy je, že lze dítě dobře zafixovat (svým tělem matka může zamezit pohybům ručiček dítěte), obě ruce jsou volné k fixaci hlavičky a zaujmutí dítěte - hračkou, ukazováním ruky. Dítě také zaujme např. řetízek na krku matky, grimasy obličeje, mluvení, zpívání. Děti se soustředí na to, co máma dělá a mnohem lépe pijí, aniž o tom ví.


2) V kleče nad dítětem :
Lze ji využít u starších dětí, kde kojení již netrvá dlouho (poloha není dlouhodobě pro matku pohodlná), je vhodná při bojkotu kojení ze strany dítěte, kdy je tato poloha dokáže ke kojení opět zaujmout. Lze ji využít i u kojení starších dvojčátek.

3) Vestoje :
Poloha použitelná pouze vyjimečně, jednorázově např. někde, kde není možné si sednout


4) V podřepu :
Také spíše vyjimečně použitelná poloha, není příliš stabilní ani pohodlná pro matku, ale jednorázově ji lze někde venku, v lese využít.


Polohy při kojení dvojčat

1) Fotbalová pozice :
Obě děti leží tak, že jejich hlavy spočívají ve vašich dlaních a nohy pod vašimi pažemi. Děti dobře podložte polštáři, aby se dostaly do výšky vašich prsou. Když k sobě dítě při přikládání přitahujete, ujistěte se, že se nožičkama neodstrkuje od židle. Pokud to dělá, ohněte mu nohy nahoru, za svou paží, tak aby se o opěradlo opíralo zadečkem.2) Kombinace fotbalové pozice a klasické pozice v sedě:
První miminko leží v poloze ,,madona", hlavou spočívá v ohybu matčina loktu. Druhé má hlavu položenou na klíně prvního a nohy pod matčinou paží.


3) Kojení obou dětí do kříže v klasických pozicích v sedě:
Děti leží každé na své straně celým tělem otočené k vám s nohama přes vaše břicho. Hlavičkami mají spočívat v ohybu (nebo na ohybu) vašich loktů. Předloktím jim podepíráte záda a dlaní je můžete přidržovat za zadeček nebo stehno. Ucho, rameno a bok každého dítěte mají být v přímce. Hlavy obou dětí leží v rovném prodloužení jejich těl, nemají je zaklánět dozadu ani otáčet na stranu. Jejich nožičky se vepředu kříží.6) Kojení v leže :
Matka leží na zádech lehce nakloněná na jednu stranu. Hlavu má podloženou dvěma polštáři. Hlavičky dětí jsou na matčiných prsou, koleny se dotýkají jejího klína.


Odstříkávání

21. července 2011 v 16:15 | ***Moňásek*** |  Info kojení
Kdy odstříkávat :
*Při oddělení matky od dítěte
*Při retenci(zadržování) mléka
*Při nadbytku mléka
*Pro vytvarování bradavky s dvorcem

Odstříkávání rukou :
Příprava:
*Vyvařená nádoba na odstříkané mléko
*čistě umyté ruce
*přiložení teplého vlhkého obkladu na prsa
či nahřátí ve sprše
*Krouživé masáže rukou od základu prsu směrem
k bradavce k povzbuzení vypuzovacího reflexu
*Zakončení masáže jemným vyklepáním prsů v předklonu

Postup:
1) špičku palce položit nad prsní dvorec a špičku
ukazováku pod dvorec tak,aby prsty tvořily
písmeno C.Prsty a bradavka musí být
v jedné linii.

(Správný úchop prsu při kojení tzv. úchop ve tvaru písmena C)2)Celý prs přitisknout zbývajícími prsty a dlaní k hrudníku

3)Rytmicky stlačovat bradavku,až mléko začne odkapávat

4)Opakovat tento trojdobý pohyb a měnit pozice prstů na dvorci
(ze zhora C a ze strany C)

5)Prsty nesmějí bradavku vytahovat dopředu a nesmějí opouštět kůži,
aby se neodřela

6)Velký nebo příliš nalitý prs podložit dlaní druhé ruky

7)Doba odstříkávání je kolem 20-30 minut,
prsy několikrát vystřídat.zdroj:Všude různě po netu a vlastní zkušenosti

Ručičky a nožičky

10. července 2011 v 11:18 | ***Moňásek*** |  Photo - Monička
Moničky 14 denní nožičky


Moničky 14denní ručičky


Photo Monička

4. července 2011 v 15:23 | ***Moňásek*** |  Photo - Monička
Nejlépe se fotí miminka

podle mě to jsou nejkrásnější fotky

ale posutde samy=O]Moje fotomodelka

1. července 2011 v 18:36 | ***Moňásek*** |  Photo - Monička