Květen 2011

Zvířátka z naší zahardy

30. května 2011 v 14:38 | ***Moňásek*** |  Fauna
Zkratky v průkazce

27. května 2011 v 10:03 | ***Moňásek*** |  Různé zkratky
TK - krevní tlak
TT - triple test, vyšetření krve pacientky na genetické vady plodu (hodnotí se hladina 3 hormonů), vyšetření se provádí v 16. týdnu těhotenství
SAG (GBS) - streptococcus agalactiae, vyšetřuje se přibližně ve 36. týdnu těhotenství, při pozitivním výsledku pacientka dostane za porodu nitrožilně antibiotika, jako prevenci infekce miminka za porodu
OP - ozvy plodu
Rh - Rh faktor
ABO - systém krevních skupin ABO (patří tam krevní skupiny A, B, AB a 0)
III. trimestr - poslední tři měsíce před porodem
Hypotrofický plod - plod v děloze neprosívající, nejčastěji na podkladě nedostatečné funkce placenty, váha plodu pro daný týden menší než předpokládaná
Zoonózy - infekční onemocnění, u kterých se původce onemocnění přenáší ze zvířete na člověka
Diabetes - cukrovka (nedostatek inzulínu, který umožňuje vstřebávání cukrů)
Glykosurie - odpady cukrů v moči (projev cukrovky)
Cerkláž (cerlage) - sešití děložního čípku při předčasném otevírání porodních cest k udržení těhotenství
Sectio caesarea - císařský řez (operační vyjmutí plodu z dělohy)
Forceps - porodnické kleště
VEX - vakuumextraktor (zvon)
Polyhydramnion - nadměrné množství plodové vody (při cukrovce matky, infekčních onemocněních, vývojových vadách plodu,..)
Oligohydramnion - nedostatečné množství plodové vody (při nedostatečné funkci placenty, odtoku plodové vody, vývojových vadách plodu, infekčních onemocněních,…)
Gestóza (preeklampsie) - onemocnění spojené pouze s těhotenstvím, jedná se o současnou přítomnost vysokého krevního tlaku, odpadů bílkovin v moči a otoků. Dochází tu k různých poruchám metabolismu a krevní srážlivosti, které můžou ohrozit maminku i nenarozené miminko
BWR (Bordet-Wassermanova reakce) - vyšetření na syfilis
B v moči - přítomnost bílkoviny v moči
C v moči - přítomnost cukrů v moči
Močový sedimen t - mikroskopické vyšetření moči
Fenylketonurie - porucha metabolismu aminových kyselin, kdy dochází ke zvýšení aminokyseliny fenylalaninu v krvi, což může vést k mentálnímu postižení dítěte
Zkrácené hrdlo - délka děložního hrdla pod 3cm, je známkou hrozícího předčasného porodu
Uvolněné hrdlo - otevírající se porodní cesty, prostupné pro prst, může být také známkou hrozícího předčasného porodu u prvorodiček
Vnitřní nález hrdlo - vyšetření děložního hrdla pohmatem - jeho délky, prostupnosti pro prst, konzistence, směru
Vnitřní nález kolpo - vyšetření děložního čípku pod mikroskopem, zjišťujeme tak změny buněk na povrchu hrdla, které mohou vést ke vzniku rakoviny děložního hrdla
Vnitřní nález cyto (onkologická cytologie) - stěr z povrchu děložního hrdla a z jeho kanálu v rámci preventivní prohlídky 1x ročně, slouží k časnému zjištění změn buněk děložního hrdla, které mohou vést ke vzniku rakoviny děložního čípku
VVV - vrozené vývojové vady
VSV - vrozená srdeční vada (používa se i zkratka VCC - vitium cordis congenitum)
O-Sullivan - test, sloužící k vyšetření cukrovky
oGTT - rozšířený test, sloužící k vyšetření cukrovky
HBsAg - znak na povrchu krvinek, který nás informuje o prodělané žloutence typu B
HIV( human imunodefitience virus) - HIV virus
Cervix score (CS) - bodový systém hodnocení pohmatového vyšetření porodních cest (děložního hrdla) - délka hrdla, prostupnost, konzistence, směr a poloha hlavičky ve vztahu k malé pánvi
Vzdálenost symfýza-fundus - vzdálenost mezi stydkou sponou a vrcholem dělohy, hodnotíme tak, zda děloha roste přiměřeně v konkrétním týdnu těhotenství (srovnáváme s tabulkovými hodnotami)
CRL (crown-rump length) - vzdálenost mezi temenem a kostrčí zárodku, která se měří ultrazvukem. Podle naměřené velikosti určujeme délku těhotenství v prvním trimestru (v prvních 12 týdnech těhotenství)
BPD (biparietal diameter) - vzdálenost temenních kostí plodu (spolu s dalšími rozměry plodu - FL,AC - můžeme určit předpokládanou váhu miminka)
BPP - biparietální průměr (český ekvivalent BPD - viz výše)
FL (femur length) - délka stehenní kosti (spolu s dalšími rozměry plodu - BPD,AC - můžeme určit předpokládanou váhu miminka
Thorax AP průměr v cm - průměr hrudníku plodu v předozadním rozměru v centimetrech
Amnioskopie - vyšetření barvy a kvality plodové vody pomocí amnioskopu - trubice, zavedené pochvou a děložním čípkem k dolnímu pólu plodového vejce
Cytologie (onkologická) - stěr z povrchu děložního hrdla a z jeho kanálu v rámci preventivní prohlídky 1x ročně, slouží k časnému zjištění změn buněk děložního hrdla, které mohou vést ke vzniku rakoviny děložního čípku

SMS oznámení o narození mimi

27. května 2011 v 10:01 | ***Moňásek*** |  Tipy,rady,zajímavosti
Narodí se Vám v blízké době miminko

a vy přemýšlíte jakou SMS to oznámíte

zbytku příbuzným a kamarádům?
*************
****
Tak tady mám pro vás pár tipů=O]
****
*************
>*>Tak už konečně vím, jak vypadá máma zvenku!"No a pak jméno a míry

>*>Ahoj, míry jako modelka sice nemám, ale 3,65kg a 51 cm taky není k zahození ). Barunka Hájková

>*>Tak už je to tady! Matýsek (míra, váha) skočil do světa dnes ve 13:06. Rodiče jsou oba vysílení, ale stálo to za to!

>*>Ahoj všem, dneska v 9,39 hod jsem se stal konečně právoplatným členem naší rodiny, jmenuju se Mireček, vážím 3540 g a měřím 51 cm.

>*>Dnes v 15,59 opustilo bříško miminko, protože místa už v něm mělo malinko, měří 49cm váží 3000g. Jmenuje se Karolínka a ted už spinká v náruči u tatínka.

>*>9měsíců jsem se skrýval v utajení, ale dnes v 12:07 hod. byl čas abych odkryl svou pravou identitu: jmenuji se Matyáš… Matyáš L., mám 2620g a46 cm a pořádně to tu roztočím

>*>Přestože měřím jen … cm a vážím jen …kg, jsem od … hodin tím největším pokladem pro mamku a taťku,kteří mi dali jméno …

>*>CHCETE SLYŠET NOVINU?? MÁME HOLKU JAK MALINU!!JMENUJE SE ......NARODILA V ..... MĚŘÍ … VÁŽÍ…

>*>Prcek už je venku, nalejte si sklenku. Jmenuje se Jiříček, zatím je ho kousíček (váha, délka)... Přišel na svět před chvilkou(čas), za tátou a maminkou.

>*>Přišlo to náhle, konečně pláč, srdce nám jihne, když vidíme jeho tvář. Michálek drahý, nastaví líčka a pak se usměje a napije mlíčka. Bouchejte šampaňský, slavte i za nás, my jsme teď rodiče, čekáme na Vás!

>*>Uteklo to jako nic, Honzík křičí z plných plic. Je na světě teprv chvíli, vykouk na nás s.... kily, k tomu ... cenťáků, všichni tři jsme v pořádku.

>*>Princeznička Beata už vykoukla do světa. Je jí málo, maličko (váha, délka), je však naše zlatíčko. Konečně už jsme rodina, dejte si na nás hlt vína.

>*>Houpy, houpy, měl jsem roupy, rozhod jsem se kouknout ven, tak vám přeju dobrý den... je mě ...kila a ... cenťáků - a říkat mi prý budou Michálku.

>*>Koukněte na Karolínku, zvědavá je na maminku - dnes ji prvně spatřila - ... měřila a ... vážila. Krásná je jako slunéčko, už otevřte si vínečko!

>*>Benedikt dnes prohodil, že by se rád narodil - no a tak ho máme tady, ten náš poklad nad poklady. Měří... cm a váží... kila, tak už ho zapijte, ať nám prospívá.

>*>Barunka vyklouzla z bříška, co to máme za kulíška? Zatím jenom brouká tiše, ať maminka rychle píše - mám ... cm a ...kila, už abych s vámi rychle byla.

>*>Letí zpráva z porodnice, že je nás o jednu více. Šli jsme na to od lesa, říkáme jí Vanesa. Váží ... kila a měří... cm, tak si s ní společně připijme... mlékem.

>*>Adrianka už se diví, proč je kolem tolik lidí - dnes její velký den, vykoukla nám z bříška ven. ...délka, ... váha, všichni jsme v pořádku, holčička zdravá.

>*>Na mou duši, na mou věru, ode dneška máme dceru. Říkáme jí Nikolka, už teď je to šikulka. 90-60-90 míry sice nemá - pro nás jsou však nejkrásnější tato čísla: míra, váha.

>*>Na svět koukla Verunka, naše první dcerunka. Je to děvče jako květ(váha, míra), můžete nám závidět. Na světě je malou chvilku(doba narození), usmívá se na maminku.

>*>Kdopak se to na jaře bude vozit v kočáře? Naše malá Terezka, narodila se dneska. Je to prcek jako nic (......), přesto křičí z plných plic.

>*>Synáčka už máme tady, začíná nám křičet hlady. Ať roste jak to má být - jdu ho rychle nakrmit. Jmenuje se Davídek, je ho zatím ždibínek (....)

>*>"Hurá! Tak už konečně vím, jak vypadá mamka zvenku. Jmenuji se....., narodil(a) jsem se....., vážím...., měřím.... mamka to přežila, taťka taky."

>*>"Ahoj, tak jsem tu! Píše za mě maminka, neboť já jsem ještě malinká. Jmenuji se ...., narodila jsem se dnes v ...., měřím...., vážím.... A mamina i já jsme v pořádku."

>*>"Nejkrásnější ze všech dárků,
dává život do kočárku.
V jednom z nich teď tiše dýchá,
naše štěstí, naše pýcha.
+ jmenuji se.......narodil(a) jsem se.....a měřím....."

>*>"Hurá! Jsem tu! Už od … hod! Co se týká váhy jsem valibuk po tátovi … g, … cm. Jinak zatím všechno OK. A...přece, jmenuji se .....! "

>*>"Milí přátelé a známí, tak už jsem mezi vámi! Jmenuji se ..... ,moje míry jsou......a narodil jsem se v..... a už teď se na vás moc těším."

>*>"S pořadovým číslem 2 se Vám představuje další krasavec: Jmenuje se ..., narodil se v... hod a jeho míry jsou opět ideální: .... cm a .... g."

>*>Zdravím všecky z dlouhé cesty, už se třesu na nevěsty. Patriku mi říkají, zvážili (i změřili) mě potají (....).

>*>Máma mi půjčila mobil, tak píšu, že jsem se zrodil. Je mě zatím ždibíček (váha, míra) a jmenuju se Kubíček.

>*>Hola, hola, kdo to volá?
To je naše miminko!
Narodilo se dnes ráno a křičí na nás malinko:
"Mámo, táto, už jsem tady, tak se na mě koukněte.
Slyšela jsem, že je prima, být tu s Vámi na světě!"
"Babi, dědo, teto, strejdo, vy všichni kamarádi, přijďte se taky podívat, uvidím Vás ráda!"
Jmenuji se Jana, narodila jsem se v 6:25 a měřím 50 cm.

>*>Malá ryba v síti uvízla,
k ránu ve 2:30 na svět vylezla.
Jak velká je to rybička?
Měří 50 cm a váží 3,50 kilíčka.
A jaké je jméno té naší ryby?
Je to Veronika bezpochyby!

>*>Všichni slyšte novinu,
máme větší rodinu!
Dneska ráno byl ten čas,
kdy další přišel mezi nás.
Je to malý uzlíček
- 50 cm, 3,25 kg -
říkáme mu Toníček.

>*>To je ale rána, k (jméno) přiletěla vrána. Posíláme zprávičku, máme krásnou holčičku,...váha, míra, hodina.

>*>Ahoj, jmenuji se ..... vážím ...kg a narodila jsem se v ...hod. Já i maminka jsme v pořádku a tatínek bude taky - až vystřízliví.

>*>"Ahoj, jmenuji se.... a od dnešních (čas narození) pomáhám bráchovi zlobit mamku a taťku. Soutěžní míry mám...."

>*>Dnes ráno přišla k mému balkónu hvězda, jmenuje se .... a měří....

>*>
Včera večer v 19.41 jsem otevřel očička,
52 cm a 3,450 kilíčka.
Kdo jsem? Nemáš zdání?
Lukášek se vám klaní!

>*>Výsledek našich amatérských genetických pokusů se narodil dnes v ..jmenuje se...a míry jsou...s pozdravem.....

>*>Chci Vám svým jménem oznámit, že dnešního dne v ...hod. vydalo bříško mojí maminky tajemství se jménem ... Važím ...g a měřím...cm. Všichni tři jsme v pořádku.

>*>Dnes (datum) je velký den, v (čas) se nám splnil sen. Přišlo na svět děťátko, říkáme mu/jí (jméno).


***********************************
*********
Tak snad si vyberete=O]Kytička

26. května 2011 v 9:30 | ***Moňásek*** |  Flora
Tak tuhle krásnou kytičku jsem dostala od přítele k svátkuNo není nádherná?=O]

Pohled zpět

25. května 2011 v 12:35 | ***Moňásek***


Terezka

25. května 2011 v 9:58 | ***Moňásek*** |  Fotky dětí
Ze šuplíčku ***Terezka***


***Foto a úprava By Moňásek***
***emonasek@email.cz***

36tt

25. května 2011 v 9:53 | ***Moňásek***Zkratky Čípku - X, Y, H

20. května 2011 v 9:45 | ***Moňásek*** |  Různé zkratky
S blížícím se datem porodu čípek měkne a zkracuje se (může však i několik týdnů před porodem díky tvrdnutí bříška). Ideální velikost čípku je 4-3,5 cm. Takže jak se zkracuje, hrozí otevírání a lékaři pohmatem nebo vaginálním ultrazvukem zjistí, jak moc je děložní hrdlo otevřeno. Při vyšetření prstem používají písmenka Y,X,H a velikost čípku označují čísly 3,2,1.
Např. řekne Y3, tzn. že je děložní hrdlo zavřené velikost čípku je 3 cm. Což je úplně ideální stav.
Když je Y2, je hrdlo též zavřené a čípek 2 cm
Y1 je též ještě zavřené a čípek má 1 cm.

Když řekne X3, tzn.,že se začíná trochu otevírat, ale čípek má ještě 3 cm
X2 znamená, že se začíná otevírat, čípek má 2 cm
X1 znamená, že se začíná otevírat, čípek má 1 cm

H3 znamená, že je otevřená, čípek má 3 cm
H2 znamená, že je otevřená, čípek má 2 cm
H1 znamená, že je otevřená, čípek má 1 cm.

Motokros =O]

18. května 2011 v 13:26 | ***Moňásek*** |  Pokusy


34tt

12. května 2011 v 12:27 | ***Moňásek***
Tak jsem si všimla,že už mi pomalu začíná klesat bříško =O]
Ale jen pomalinku;O]


Pro srovnání jsem dala k sobě fotku z 31tt